dobrekoksy / Opisy srodków / Clomid (lek hormonalny)  

Clomid (lek hormonalny)

 

NAZWA HANDLOWA:
Clomifen tabletki po 50 mg
Clomid tabletki po 50 mg
Clostiibegyt tabletki po 50 mg.
KATEGORIA: lek hormonalny

Clomid (cytrynian clomifen) jest związkiem chemicznym oddziaływującym bezpośrednio na podwzgórze. Działa w mechanizmie sprzężenia zwrotnego na oś podwzgórze - przysadka - jądra (lub u kobiet jajniki). Działa na "najwyżej" położony element w tej piramidzie tzn. na podwzgórze, powodując zwiększone wydzielanie czynników uwalniających hormony gonadotropowe. W jednym zdaniu powoduje wzrost wydzielania LH i FSH. A jak podają różne źródła przede wszystkim tego pierwszego. LH (wydzielany przez przysadkę) powoduje u mężczyzn na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego wyrzut testosteronu z jąder do osocza krwi. FSH jest odpowiedzialny za powstawanie komórek rozrodczych męskich. Oba te działania są interesujące dla kulturystów szczególnie tych po cyklu sterydowym.
Zastosowanie większości sterydów anabolicznych powoduje na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego zahamowanie wydzielania LH i FSH przez przysadkę mózgową. Brak LH we krwi powoduje to, że nie jest wydzielany przez jądra testosteron. Po skończeniu cyklu z użyciem sterydów anabolicznych, szczególnie tych o najsilniejszych własnościach androgennych np: estry testosteronu, metandienon, ich poziom we krwi z dnia na dzień spada, jądra są nadal "zablokowane" tzn. nie produkują jeszcze testosteronu. Clomid (clomifen) jest właśnie takim środkiem stosowanym przez kulturystów w celu pobudzenia poprzez LH jąder do podjęcia na nowo wydzielania testosteronu. Zwykle jest stosowany w różnych kombinacjach łącznie z HCG tzn. choriongonadotropiną. HCG jest hormonem tropowym oddziaływującym bezpośrednio stymulująco na komórki Leydiga w jądrach, które są odpowiedzialne za produkcję testosteronu, a podczas cyklu anabolicznego były zablokowane.
Krótko o zastosowaniu Clomidu (clomifenu) w medycynie. Lek ten najczęściej jest zapisywany przez lekarzy kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę: stosowany w bezpłodności spowodowanej brakiem owulacji, we wtórnym braku miesiączki, mlekotoku. U mężczyzn czasami znajduje zastosowanie w leczeniu oligospermii (podaje się wtedy 50 mg leku dziennie przez okres ok. l miesiąca). W czasie przyjmowania leku mogą wystąpić działania uboczne w postaci zaburzeń widzenia, alergicznych zapaleń skóry, zaburzenia funkcji wątroby.
Dla kulturystów atrakcyjne jest działanie bezpośrednio na podwzgórze powodujące wzrost wytwarzania hormonu uwalniającego LH, co w dalszym etapie inicjuje, zatrzymane w wyniku zażywania sterydów anabolicznych, wytwarzanie testosteronu. Efekty działania Clomidu (cytrynianu clomifenu) pojawiają się stosunkowo późno. Do wyrównania poziomów testosteronu i gonadotropin w organizmie dochodzi po ok. 2 tygodniach. Najczęściej kulturyści stosują go w ilości 50-lOOmg dziennie jednorazowo wieczorem lub w dawce podzielonej rano i wieczorem przez okres 14 dni po zakończeniu cyklu anabolicznego. Często jest przyjmowany łącznie z HCG (substancja w formie zastrzyków domięśniowych działająca w organizmie tak jak naturalny hormon LH). HCG podane domięśniowo działa już po 2-3 godzinach powodując znaczący wyrzut testosteronu przez jądra jego działanie jednak również utrzymuje się krótko. Optymalne wydaje się po zakończeniu cyklu stosowanie HCG przez okres np. 2 tygodni, a następnie przejście na Clomid (cytrynian clomifenu) również na okres 2 tygodni. Jednak każdy kulturysta stosujący anaboliki ma swój własny schemat stosowania lub nie stosowania Clomidu (clomifenu). Cenną własnością Clomidu (clomifenu), równie często wykorzystywaną przez kulturystów jest jego działanie antyestrogenowe. Clomifen wykazuje bowiem powinowactwo do receptorów estrogenowych. Większość anabolików o silnych własnościach androgennych, np.: testosteron ulega konwersji do silnych estrogenów, które powodują ginekomastię, odkładanie tłuszczu, zatrzymywanie w organizmie wody i minerałów. Clomifen jako słaby antyestrogen może w znacznym stopniu pomóc w zapobieganiu tym skutkom ubocznym.
Cena opakowania zawierającego 10 tabletek na czarnym rynku 30-50 zł.

 
Copyright ©2018 by dobrekoksy
Kreator Stron www